
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.1 mm |
| Width | 15.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 296 |
| Height | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 266 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet, I²C, I²S, IrDA, SPI, SSP, UART, USART, USB |
| Memory Type | ROMLess |
| Number of I/Os | 87 |
| Peripherals | I²C, PWM |
| Max Power Dissipation | 1.12 W |
| Max Supply Voltage | 1.39 V |
| Min Supply Voltage | 1.1 V |
| Number of ADC Channels | 3 |
| Max Frequency | 266 MHz |
| RAM Size | 256 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Number of Programmable I/O | 51 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Number of Timers/Counters | 6 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 7 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 0.9 V to 3.6 V |
| Packaging | Tray |
| Max Clock Frequency | 266 MHz |
Stock: 7
Distributors
pcbx
Unit Price$18.25248
Ext.Price$18.25248
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $18.25248 | $18.25248 |
| 10 | $14.65574 | $146.55740 |
| 25 | $13.81978 | $345.49450 |
| 50 | $13.03150 | $651.57500 |
| 100 | $12.28806 | $1228.80600 |
